Záhradné pomôcky do každej záhrady

Záhradné náradie zostáva na 99 percent rovnaké. Niektoré už celé tisícročia. Napríklad taký vinohradnícky nôž je takmer nezmenený už 2000 rokov. Škoda, že ho už takmer nikto nepoužíva. Každá nová záhradnícka sezóna totiž zvyčajne prináša na trh novinky, ktoré záhradníkom uľahčujú prácu.

Záhradné náradie, ktoré by významne zmenilo prácu záhradníkov, Jednou takou novinkou v záhradnom náradí, ktorá prináša zásadnú zmenu, sú napríklad vrúbľovacie kliešte. Znamenajú, že aj človek, ktorý nemá niekoľkoročné skúsenosti s vrúbľovaním, dostatočne pevnú ruku a presné oko, môže štepiť vlastné stromčeky.

Jedným z vybavení v záhrade, ktoré prechádza skôr postupným vývojom je napríklad skleník. Samozrejme, zlepšujú sa jednotlivé súčasti skleníka. Konštrukcia je ľahšia a lepšie odoláva korózii, ktorá je v teplom a vlhkom prostredí vždy pripravená zahryznúť sa do do nechránených miest. A rovnako sa zlepšujú aj materiály výplní. Skleník môže mať výplne z odolného skla, ale aj zo síce menej odolného, ale ľahšieho a lepšie izolujúceho plastu.
Skleník však nie je len kostra a sklá. Tvoria ho aj ďalšie prvky. Štandardom je napríklad termostatické otváranie vetracieho okna. K výbave skleníka patria dnes už aj elektrická a vodovodná prípojka.

Pokiaľ sa rozhodnete pre skleník, nezabúdajte, že minimálne rozumné rozmery sú 2,5×2 metre v pôdoryse. Menší skleník nemá zmysel. Ak teda máte menej miesta, ale chcete ho obetovať na pestovanie zeleniny, zariaďte si radšej parenisko.

Okrem celkového priestoru je dôležitým faktorom aj umiestnenie skleníka. Mal by byť umiestnený tak, aby ho slnečné žiarenie osvetľovalo celý deň. Niektoré veci sa však dajú “oklamať”. Napríklad od zošikmených stien sa zmierni odraz svetla od stien. Zošikmené steny však majú nevýhodu – nejde k nim celkom dobre umiestniť police s rastlinami. A pokiaľ by ste potrebovali intenzitu svetla znížiť, vždy sa dajú steny skleníka zatrieť vápnom, prípadne na ne natiahnuť tieniaca sieť. Ak však umiestnite skleník do tieňa, žiadne opatrenie v ňom už množstvo slnečného svitu nezvýši.

Leave a Comment