Ako sa v zime obliecť na bicykel

Neviete sa vzdať bicyklovania ani v zimnom období? Či už chodíte na bicykli každý deň do práce, bicyklovaniu sa venujete rekreačne alebo je to pre vás šport, ktorému sa venujete isto viete, že treba venovať pozornosť aj oblečeniu. Nepríjemné a chladné počasie sa môže podpísať na vašom zdraví a miesto bicyklovania sa budete týždeň liečiť z prechladnutia. Takže, čo si obliecť na bicykel v zime?

Zabráňte úniku tepla

Prilby na bicykel sú síce povinné a bezpečné ale pred prechladnutím či premrznutím vás neochránia. Oblečenie cyklistu by malo v chladnom období pozostávať z troch vrstiev.

  • Funkčná vrstva – termoprádlo je najvhodnejšou voľbou. Jeho výhodou je odvádzanie potu z pokožky a zároveň zabraňuje množeniu baktérií. Vy ste tak stále v suchu a nespotíte sa.
  • Termoizolačná vrstva – vyberte si zateplené cyklodresy s dlhým rukávom. Tento typ oblečenia udrží teplo ale zároveň odvádza vlhkosť od tela von. Bude vám teplo ale nebudete sa potiť.
  • Ochranná vrstva – vrchná vrstva má ochrannú funkciu. Najvhodnejšia je bunda z funkčného materiálu, ktorá nepremokne a zároveň vás ochráni aj pred chladným vetrom.

Kvalitné nohavice na bicykel na zimu by mali byť dlhé, z pružného, funkčného materiálu ktorý tak ľahko neprefúkne. Bicyklovať sa v mokrých nohaviciach nie je práve najlepšie, preto by ste sa mali obzrieť po nepremokavých nohaviciach prípadne návlekoch, ktoré udržia nohy v suchu.

Nezabúdajte na čapicu, dobré zimné cyklistické topánky a rukavice. Omrzliny sa môžu rozvinúť pomerne rýchlo a nenápadne. To, že máte omrznuté prsty na rukách a nohách často zbadáte až doma.

A čo bicykel

Rovnako ako autá aj bicykel by ste mali na zimu prezuť. Pokiaľ plánujete bicyklovať sa po ľade či snehu je vhodné zaobstarať si plášte s hrotmi, ktoré sa lepšie zachytia o zľadovatený povrch. Viac o plášťoch sa dozviete tu://www.mtbrival.sk/plaste-4/. Len tak môže byť bicyklovanie bezpečné aj v zimnom období.

Leave a Comment