Genius loci – tajomstvá hradov ukryté v albume
Pojem Genius loci sa v súčasnosti využíva veľmi často. Ale nie každý vie, čo presne vyjadruje. V starovekom Ríme a jeho mytológii predstavoval ducha, ktorý ochraňoval určité miesto.
Náš Album Genius loci sa v prvom diele zameriava na slovenské hrady. Niektoré z nich majú síce tiež svojich duchov, ale tí sa za súčasným pojmom Genius loci neskrývajú. Od starorímskej mystiky totiž tento pojem prešiel premenou. Dnes pomenúva jedinečnú atmosféru daného miesta.
A akú atmosféru vyžarujú naše hrady? Majú svoje čaro a magickú príťažlivosť. Kým vstúpite cez hradnú bránu, skúste sa nasýtiť ich historickej majestátnosti. Predstavte si storočia uplynulého času, príbehy a kolobehy života. Predstavte si, aké veľkolepé boli kedysi. Hoci im rokmi ubudli niektoré múry, určite však nestratili na svojom čare.
Album Genius loci vás zoberie na osem takýchto čarovných historických miest. O každom hrade sa dozviete zaujímavé legendy a tajomstvá. Postupne tak odhalíte, čo sa skrýva za Geniom loci Budatínskeho hradu, Strečna, Starej Ľubovne, Modrého Kameňa, Oravy, Kežmarku, Zvolena a Fiľakova. Ako pamiatku na ten moment si vezmete z blízkosti hradu napríklad kamienok. Takto si budete môcť zobrať Genia loci slovenských hradov so sebou domov.
Keď doma album vezmete do ruky, určite si zaspomínate na návštevu našich majestátnych velikánov a pripomenie vám ich atmosféru, ich Genia loci.
Viac o projekte Album Genius loci sa dozviete na stránke www.locik.sk.