Pripravujete výlet na bicykli s deťmi? Na toto určite nezabudnite.

Cyklovýlety s deťmi sú vždy zaujímavé, no zároveň aj náročné na prípravu. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete vziať deti do cyklosedačiek alebo cyklovozíka, prípadne budú bicyklovať na svojom vlastnom detskom bicykli. Vždy je potrebné všetko dopredu naplánovať, prichystať, skontrolovať a pobaliť. Aby sa cyklistický výlet s deťmi podaril, pripomeňte si s nami niektoré dôležité zásady.

Pravidlá pre bezpečné cyklovýlety s deťmi

  • Každú trasu si dopredu podrobne naplánujte avyhýbajte sa pritom frekventovaným cestám.
  • Deti musia mať na hlave prilbu, aby sa minimalizovalo riziko úrazu.
  • Deti na vlastných bicykloch by mali mať funkčné svetlá, odrazky, reflexné prvky, chrániče a pod.
  • Veľkú pozornosť venujte výberu oblečenia – malo by byť funkčné, priedušné a v prípade potreby aj nepremokavé.
  • Nezabudnite na krém s ochranným faktorom, vodu a občerstvenie, zabaľte ho tak, aby sa dalo jednoducho vybrať a podávať.
  • Pribaľte si aj súpravu na opravu defektu, rýchlospojku na reťaz a ďalšie pomôcky na rýchlu opravu bicykla v teréne.
  • Počas cesty robte častejšie prestávky na oddych.

Detská sedačka na bicykel pre najmenších

Pre tých, ktorí sa bicyklovania nechcú vzdať, no brzdia ich v tom rodičovské povinnosti, máme dobrú správu. Akonáhle bude dieťa dosť staré na to, aby zvládlo jazdu v sedačke na bicykel, môžete smelo vyraziť. Obyčajne tak môžete urobiť už od 9 mesiacov veku dieťaťa. Samozrejme, aj výberu vhodnej sedačky treba venovať veľkú pozornosť.

Klasické sedačky pre deti môžu byť umiestnené vpredu alebo vzadu. Najčastejšie bývajú plastové, čo síce na krátku vzdialenosť nemusí prekážať, no v každom prípade vy i dieťa určite oceníte, ak dáte drobcovi na sedenie mäkký vankúšik. Okrem pohodlia vankúš funguje aj ako izolácia pred chladom, takže v prípade potreby ochráni dieťa pred prechladnutím. O bezpečnosť pri jazde sa postarajú popruhy, ktoré zabránia vypadnutiu dieťaťa a samozrejme, detská prilba vhodne zvolená podľa veľkosti hlavy dieťaťa.

Cyklovozík je ideálny pre staršie deti

Mierne odrastené deti, ktoré sú už do cyklosedačky priťažké, môžete na výlet usadiť do cyklovozíka. V tomto praktickom vynáleze môžete dokonca previezť až dve deti naraz. Na výber máte vozíky odpružené, neodpružené alebo multifunkčné, takže si môžete preberať. Pred tým, ako sa s ním vydáte na výlet, ho nezabudnite označiť vlajkou, aby ste zlepšili jeho viditeľnosť pre okolitých šoférov. Samozrejme, treba pamätať aj na to, že detské cyklovozíky nepatria na frekventovanú cestu.

Deti sú totiž v cyklovozíku vystavené väčšiemu riziku stretu s okoloidúcimi vozidlami a navyše sa nachádzajú v úrovni, kde sa koncentrujú výfukové plyny. Preto sú vhodné na poľné cesty v prírode a cyklistické chodníky. Vďaka cyklovozíkom tak môžete objavovať okolie spolu s deťmi a užívať si pobyt na čerstvom vzduchu spojený s príjemným pohybom.

Malí cyklisti na vlastných detských bicykloch

Staršie deti si cyklovýlety užijú ešte viac, pretože na svojich detských bicykloch budú zdolávať cestu s pomocou svojich vlastných síl. Takýto druh športu je pre ne priam ideálny, najmä, ak sa rodičia postarajú, aby všetko prebiehalo pri dodržaných bezpečnostných podmienkach. Prirodzene, trasy na cyklovýlet pre deti vyberajte vždy tak, aby boli primerané veku a fyzickej kondícii dieťaťa.

Každé dieťa, ktoré už jazdí na svojom vlastnom bicykli, by malo ovládať pravidlá cestnej premávky. Aj napriek tomu sa však odporúča, aby rodinka na cyklovýlete dodržiavala nasledovné poradie: otec sa nachádza na čele, určuje smer a sleduje premávku na ceste, ktorou pôjdu. V strede bicyklujú deti a na konci je mama, ktorá dohliada, aby deti príliš nevybiehali alebo nezaostávali.

Leave a Comment