Ako si spríjemniť leto 2020

Toto leto bude iné ako ostatné. “Hnusoba” koronavírovej nákazy nie a nie zmiznúť zo sveta a aj krajiny, ktoré ešte včera vyzerali ako bezpečné dovolenkové destinácie, sú zrazu opäť v červenom zozname krajín kam sa neoporúča vycestovať. A po návrate človek tiež ešte nemá vyhraté, pretože obnova štátnej karantény môže byť otázkou dní.

Čo je horšie, choroba nám ukazuje, že bezpečne ešte nie je ani u nás a najbezpečnejší spôsob trávenia dovolenky je doma. Ostatne, Slováci s tým majú dlhé skúsenosti. Dovolenka sa trávila doma, pretože vycestovať aj tak nebolo kam. A spoločenské udalosti sa obmedzovali len na akcie v rodine. Časté bolo pozvánky na zabíjačky – to bolo jednak rodinné stretnutie, jednak možnosť zásobiť sa naozaj kvalitnými mäsovými výrobkami. Ostatne, tradíciu samozásobovania budeme možno obnoviť tiež – najmä keď čítame, že bitúnky, kde ľudia pracujú celé hodiny tesne plece pri pleci sú novým hniezdom nákazy. K výpadkom v zásobovaní môže dôjsť veľmi ľahko. Pariace kotliny budú znova symbolom dobrého gazdu a znakom zásob masti, klobás a mäsa na celý rok.

Ešte že rodinné či priateľské stretnutia nevyžadujú žiadne extra nároky na cestovanie a náklady môžu byť tiež smiešne. Kotlík na guláš stojí zvyčajne pár eur. K nemu varecha, trojnožka a pokrievka. A základ novej rodinnej tradície či skúšania všetkých možných receptov je pripravený.

A každý, kto okoštoval dobrý kotlíkový gulaš, už naň nedá dopustiť. Kto vie, čím to je, že akákoľvek rozumná kombinácia mäsa, základných korenín, zeleniny a zemiakov chutí vždy lepšie z kotlíka vareného nad živým otvoreným ohňom, ako tá istá kombinácia surovín varená v hrnci na platni? Možno je to spôsobené spôsobom varenia. Kotlík je totiž zohrievaný zo všetkých strán a guláš sa teda varí inak, ako keď je hriata len spodná strana hrnca.

A kto nechce variť guláš, ešte vždy môže vyskúšať záhradné grily. Najmä po celodennej práci stojí za to pozvať priateľov či rodinu na spoločné posedenie. Opiecť pár kusov dobre napácovaného mäsa a pri pive kuť plány na čay, keď korona prestane byť strašiakom.

Leave a Comment